HAPPENING CRACOVIA DANZA: BALET W MIEŚCIE Edycja 2018 PADEREWSKI – polityk

Happening Cracovia Danza: balet w mieście
Edycja 2018
Paderewski – polityk
23.10.2018, godz. 12.30, Instytut Muzykologii UJ

 

Balet Cracovia Danza zaprasza na kolejny odcinek z cyklu happeningów poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Tym razem zespół zatańczy przed, a także na wewnętrznym dziedzińcu Instytutu Muzykologii UJ, zwracając uwagę na to niezwykłe miejsce. Bo też właśnie tam, przed Instytutem znajduje się pomnik Ignacego Jana Paderewskiego, a w ramach jednostki działa Ośrodek Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I. J. Paderewskiego. Happening odbędzie się we wtorek 23 października 2018 roku o godz. 12.30, przed siedzibą Instytutu Muzykologii, znajdującego się w Pałacu Pusłowskich, przy ul. Westerplatte 10.

Tym happeningiem tancerze składają hołd Ignacemu Janowi Paderewskiemu, jednocześnie pokazując kolejną twarz tego wielkiego pianisty – twarz pedagoga.  Warto pamiętać, że Ignacy Jan Paderewski, wiedząc jak ważna jest nauka, przekazał Uniwersytetowi Jagiellońskiemu swój niezwykle cenny księgozbiór muzyczny, który dziś stanowi ważną część biblioteki Instytutu Muzykologii UJ.

Kolejny odcinek cyklu, zatytułowany Pedagog, przedstawi świat Paderewskiego, w którym królować będzie muzyka jego czasów, czyli kontredanse i kadryle. Tancerze przedstawią też choreografie do kilku kompozycji Mistrza, m.in.: Burlesque, Cracovienne fantastique i Sarabande z op. 16. Nie zabraknie też jego najsłynniejszej miniatury, znanego na całym świecie Menueta G-dur.

Balet Cracovia Danza rozpoczął wiosną cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2018: Paderewski. Tegoroczna akcja została poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a dokładnie związkom z Krakowem tego niezwykłego artysty, polityka i męża stanu. Zespół zaplanował wiele wystąpień w miejscach, które powinny się z Paderewskim powszechnie kojarzyć.

Zespół tańczył już na Plantach przed szkołą muzyczną im. Paderewskiego, zwracając uwagę na Paderewskiego muzyka; przed Collegium Paderevianum UJ, akcentując Paderewskiego darczyńcę w miejscu, które powstało dzięki przekazaniu Uniwersytetowi Jagiellońskiemu przez artystę części spadku; przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego, pokazując Paderewskiego kompozytora, bo właśnie na tej scenie była prezentowana jego opera Manru, przed Teatrem Starym, na scenie którego słynny pianista często koncertował, występując także z Heleną Modrzejewską, dziś patronką Starego Teatru, a także przed restauracją Hawełka, gdzie często bywał i prowadził rozmowy polityczne.

Cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2018: Paderewski zamknie 6 listopada wielki finał pod Pomnikiem Grunwaldzkim.

Zapraszamy!

Zaproszenie PDF

 

Cracovia Danza balet w mieście, 26.09.2018, Rynek Główny
fot. Ilja Van de Pavert

Data opublikowania: 17.10.2018
Osoba publikująca: Stanisław Hrabia