100-lat Muzykologi Krakowskiej 1911-2011

• 1911
    Założenie Seminarium Historii i Teorii Muzyki na Uniwersytecie Jagiellońskim; założyciel i wykładowca - doc. dr hab. Zdzisław Jachimecki
  • 1922
    Założenie biblioteki muzykologicznej (pierwszy wpis w księdze inwentarzowej)
  • 1938
    Przemianowanie Seminarium Historii i Teorii Muzyki na Instytut Muzykologii
  • 1945
    Reaktywacja krakowskiej muzykologii pod nazwą Seminarium Historii i Teorii Muzyki; kierownik: prof. dr hab. Zdzisław Jachimecki
    Siedziba - Pałac Pusłowskich w Krakowie, ul. Westerplatte 10
  • 1952/53
    Przemianowanie Seminarium Historii i Teorii Muzyki na Katedrę Historii i Teorii Muzyki; kierownik: prof. Stefania Łobaczewska (od 1953)
  • 1962-67
    W ramach Katedry funkcjonują dwa zakłady: Zakład Historii i Teorii Muzyki oraz Zakład Folkloru Muzycznego; kierownik: doc. Włodzimierz Poźniak(od 1963)
  • 1968-70
    Działalność KHiTM pod kierunkiem dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego i kierownika Etnografii Słowiańskiej - prof. dr. Mieczysława Gładysza
  • 1971
    Kierownik KHiTM: doc. dr Zygmunt M. Szweykowski
  • 1974
    Uutworzenie przy Katedrze Ośrodka Dokumentacji Życia i Twórczości I. J. Paderewskiego
  • 1974-1978
    Kkierownik KHiTM: dr Elżbieta Dziębowska
  • 1978
    XII Ogólnopolska Konferencja Muzykologiczna "Muzyków ZKP, przy współudziale Katedry Historii i Teorii Muzyki UJ
  • 1979
    Kierownik Katedry: doc. dr hab. Zygmunt M. Szweykowski
  • 1982-85
    Kierownik Katedry: dr Piotr Poźniak
  • 1985
    Kierownik Katedry: prof. dr hab. Zygmunt M. Szweykowski
  • 1991
    Międzynarodowa Sesja Naukowa "Warsztat kompozytorski, wykonawstwo i koncepcje polityczne I.J. Paderewskiego"
  • 1999
    Przekształcenie Katedry Historii i Teorii Muzyki w Instytut Muzykologii; Dyrektor Instytutu: dr hab. Zofia Fabiańska
  • utworzenie dwóch zakładów: Zakład Muzyki Dawnej (kierownik:prof. dr hab. Zygmunt M. Szweykowski) i Zakład Muzyki Nowej (kierownik: prof. dr hab. Jadwiga Paja-Stach)
  • 2001
    Założenie Ośrodka Dokumentacji Życia i Twórczości Witolda Lutosławskiego
    Otwarcie nowej Oficyny Pałacu Pusłowskich
  • 2002
    Dyrektor Instytutu Muzykologii: prof. dr hab. Alicja Jarzębska
  • 2002
    Nadanie Oficynie Pałacu Pusłowskich nazwy "Collegium Musicologicum imienia Prof. Zdzisława Jachimeckiego"
    Ustanowienie nagrody "The Ray E. and Ruth A. Robinson Musicology Award"
  • 2005
    Rreorganizacja Instytutu Muzykologii; ustanowienie 4 Zakładów (Zakład Historii Muzyki Dawnej, Zakład Metodologii i Historii Muzyki XIX-XXI wieku, Zakład Teorii i Antropologii Muzyki, Zakład Estetyki i Recepcji Muzyki)
    Dyrektor Instytutu Muzykologii: dr hab. Renata Suchowiejko
    Obchody Jubileuszu 100-lecia Muzykologii Krakowskiej 1911-2011
    • Zjazd Absolwentów Muzykologii Krakowskiej i Odsłonięcie Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego przed Pałacem Pusłowskich, 24 czerwca
    • Konferencja STO LAT MUZYKOLOGII POLSKIEJ, Historia - Teraźniejszość - Perspektywy, 23-25 listopada
    Dyrektor Instytutu Muzykologii: dr hab. Aleksandra Patalas
  • 2014
    Reorganizacja Instytutu Muzykologii; powołanie Zakładu Myśli o Muzyce i Recepcji Muzyki (w miejsce Zakładu Teorii i Antropologii Muzyki oraz Zakładu Estetyki i Recepcji Muzyki)
    Dyrektor Instytutu Muzykologii: dr hab. Aleksandra Patalas