WYSTAWA. Luigi Cherubini jako wyzwanie. Zbiory autografów / Luigi Cherubini – Eine Herausforderung. Autographe Bestände

Termin: 13.11.2014 - 05.12.2014
Miejsce:

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Westerplatte 10, Sala Kameralna;
Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22, (wejście: ul. Oleandry 3)

Warsztat i koncert w Instytucie Muzykologii UJ

Workshop

Mit Lehrenden und Studierenden des Instituts für Musikwissenschaft Weimar-Jena und des Musikwissenschaftlichen Institutes der Jagiellonischen Universität Krakau

Donnerstag, 13.11.2014, 15:00 Uhr
Musikwissenschaftliches Institut
Moderation: Dr. hab. Aleksandra Patalas (Krakau)

Warsztat

z pracownikami i studentami Instytutu Muzykologii Weimar-Jena i Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

czwartek, 13.11.2014, godz. 15:00
Instytut Muzykologii
prowadzenie: dr hab. Aleksandra Patalas (Kraków)

Konzert

Mit Romanzen, Chansons, Kirchenmusik und Opernarien von Luigi Cherubini

Ausführende:
Joanna Wydorska (Sopran),
Natascha Trofimova (Klavier)

Donnerstag, 13.11.2014, 17:00 Uhr
Musikwissenschaftliches Institut, Krakau

Koncert

z romanzami, chansons, muzyką kościelną i ariami operowymi Luigiego Cherubiniego

Wykonawcy:
Joanna Wydorska (sopran),
Natascha Trofimova (fortepian)

czwartek, 13.11.2014, godz. 17:00
Instytut Muzykologii, Kraków

ZOB. FOTOREPORTAŻ

Otwarcie wystawy, koncert i wykład w Bibliotece Jagiellońskiej

Ausstellungseröffnung
Mit Grußworten, einem Festvortrag von Prof. Dr. Helen Geyer (Weimar-Jena) und Musik von Luigi Cherubini dargeboten von Musikern der Musikakademie Krakau

Freitag, 14.11.2014, 16:00 Uhr
Biblioteka Jagiellońska, Krakau

Otwarcie wystawy
z powitaniem gości, uroczystym wykładem Prof. dr hab. Helen Geyer (Weimar-Jena) i muzyką Luigiego Cherubiniego zaprezentowaną przez muzyków z Akademii Muzycznej w Krakowie.

piątek, 14.11.2014, godz. 16:00
Biblioteka Jagiellońska, Kraków (wejście od ul. Oleandry 3)

Konzeption und Kuratorin der Ausstellung/
Pomysłodawca i kurator wystawy:

Prof. Dr. Helen Geyer
Hochschule für Musik FRANZ LISZT Weimar
Institut für Musikwissenschaft Weimar-Jena
Carl-Alexander-Platz 1,
99425 Weimar
Fon: +49 3643 555-164
Fax: +49 3643 555-220
www.hfm-weimar.de/musikwissenschaft

Program wernisażu

• Koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie

Luigi Cherubini – La Libertà e la Palinodia a Nice
    No 1. Grazie agli inganni
    No 2. Manco li antico

Ewelina Wiśniewska - sopran
Katarzyna Kucia - sopran
Aleksander Mocek - klawesyn

Luigi Cherubini – Kwintet smyczkowy e-moll

Kwartet „Ilum" w składzie:
Aleksandra Bugla - skrzypce
Maciej Klich - skrzypce
Karolina Drwięga - altówka
Magdalena Sokołów - wiolonczela
Anna Armatys-Borrelli - wiolonczela

• Zwiedzanie wystawy
  • Wykład prof. dr hab. Helen Geyer

"On the Research of Cherubini. Aspects Regarding Development and Style" (w jęz. ang.)
Sala konferencyjna

Wystawa czynna: 14 listopada - 5 grudnia 2014
pon.-śr. 10.00-15.00, czw.-pt. 10.00-17.00

* * *

Luigi Cherubini (1760-1842) był jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci w europejskim życiu muzycznym pierwszej połowy XIX wieku. Jako kompozytor znany był przede wszystkim dzięki wielkim wokalno-instrumentalnym utworom religijnym i twórczości operowej. Dużą popularność zyskał dzięki takim dziełom scenicznym Lodoïska, Médée czy Les deux journées. Cieszył się również poważaniem jako pedagog: przez wiele lat uczył kontrapunktu w Konserwatorium w Paryżu, którą to instytucją kierował od 1822 roku aż do śmierci.

Obecnie zarówno postać Cherubiniego jak i jego twórczość popadły w zapomnienie. Jego utwory wykonywane są bardzo rzadko, a większość z nich jest zupełnie nieznana zarówno melomanom jak i muzykom i muzykologom. Niniejsza wystawa, przygotowana pod kierunkiem wybitnej badaczki twórczości Cherubiniego, prof. dr hab. Helen Geyer z Instytutu Muzykologii w Weimarze-Jenie, ma na celu zaprezentowanie i przybliżenie współczesnym tego niesłusznie zapomnianego kompozytora i jego dzieła.

Na wystawie pokazane zostaną rękopisy dzieł Cherubiniego pochodzące ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, przechowywanych obecnie w Bibliotece Jagiellońskiej. Obok utworów mszalnych i oper (m. in. Ifigenia in Aulide, Il Giulio Sabino, Eliza) zaprezentowane zostaną inne, mniej znane dzieła kompozytora, w tym kompozycje instrumentalne, kantaty i pieśni.

Data opublikowania: 06.11.2014